Co je to Camel Trophy?


     Slavná automobilová soutěž Camel Trophy bývá právem nazývána jako "Olympiáda 4x4". Prvopočátek sahá až do roku 1980, kdy tři německé posádky v Jeepech CJ7 projely napříč Amazonií. Pro všechny příští ročníky už byly používány výhradně britské automobily Land Rover.
     Před každým ročníkem probíhá v každé ze zúčastněných zemí pečlivý výběr uchazečů. Celkem jich bývá přes milion, v České republice jen asi okolo tisíce. Každý zájemce musí vyplnit dotazník, podle kterého je pak pozváno 32 soutěžících, kteří změří své síly v prvním národním výběru. Z nich je vybráno 8 nejlepších, kteří spolu soupeří dál, ale zároveň však soupeří jako jeden team proti osmi soutěžícím z jiné země. Nakonec jsou z každé země vybráni čtyři nejlepší, kteří se utkají v posledním mezinárodním výběru v určené zemi (v posledních letech to bylo Španělsko). A znovu zde soutěží každý sám za sebe a zároveň každý čtyřčlenný team proti teamům všech ostatních zemí. Na samotnou Camel Trophy postupují z každé země jen dva nejlepší. Zbylí dva jsou náhradníci. V jednom autě s nimi ještě pojedou dva novináři, kteří budou celou expedici dokumentovat a podávat informace domů.
     Během expedice jsou všichni účastníci jedna parta. Vzájemně si pomáhají a všichni společně se svými Land Rovery překonávají nástrahy přírody. Soupeři se stanou až při speciálních úkolech (Special Tasks), které rozhodují o umístění. Jedná se například o jízdu na kajaku, potápění, vyprošťování vozidel z bahna, orientační běh, jízdu na horských kolech a různé další "výmysly" pořadatelů.
     Důležitým prvkem v hodnocení posádek je také soutěž o týmového ducha (Team Spirit Award), která byla zavedena v roce 1985. Všichni účastníci zde určí nejoblíbenější, nejpřátelštější a nejpracovitější posádku. Od roku 1996 se také uděluje "Land Rover Award", kterou získá posádka, která prokáže největší schopnosti při řízení automobilu Land Rover v těžkém terénu.
     Hlavními sponzory Camel Trophy jsou samozřejmě britská automobilka Land Rover a firma WBI, která od roku 1991 vyrábí kolekci "Camel Trophy Adventure Wear" (boty, oblečení a hodinky ve stylu Camel Trophy).