HISTORIE


1980 | 1981 | 1982 | 1983 | 1984 | 1985 | 1986 | 1987 | 1988 | 1989 | 1990 | 1991 | 1992 | 1993 | 1994 | 1995 | 1996 | 1997 | 1998 | 2000


Co je to Camel Trophy? Historie v kostce




1980 Transamazonica
Cesta: Belem - Santarem (Brazílie)
Délka: 1600 km
Automobil: Jeep CJ7
Teamy: 3 - NSR
Vítěz: Klaus Karthna-Dircks & Uwe Machel




1981 Sumatra
Cesta: Medan - Jambi (Indonésie)
Délka: 1600 km
Automobil: Land Rover Range Rover I
Teamy: 3 - NSR
Vítěz: Christian Swoboda & Knuth Mentel




1982 Papua New Guinea
Cesta: Mont Hagen - Madang
Délka: 1600 km
Automobil: Land Rover Range Rover I
Teamy: 8 - Itálie, Nizozemí, NSR, USA
Vítěz: Itálie (Casare Geruado & Giuliano Giongo)




1983 Zaire
Cesta: Kinshasa - Kinsangani
Délka: 1600 km
Automobil: Land Rover SeriesIII 88
Teamy: Nizozemí, Portugalsko, Hong Kong, NSR, Švýcarsko, Itálie, Španělsko
Vítěz: Nizozemí (Henk Bont & Frank Heij)




1984 Brazil
Cesta: Transamazonica Highway - Santarem - Manaus
Automobil: Land Rover Defender 110
Teamy: 12 - Belgie, Itálie, Nizozemí, Španělsko, Švýcarsko, NSR
Vítěz: Itálie (Maurizio Lavi & Alfredo Redaelli)




1985 Borneo
Cesta: Samarinda - Balikpapan
Automobil: Land Rover Defender 90
Teamy: 18 - Brazílie, NSR, Japonsko, Švýcarsko, Belgie, Nizozemí, Španělsko, Itálie, Kánárské ostrovy
Vtěz: NSR I (Heinz Kallin & Bernd Strohdach)
Team Spirit Award: Brazílie II (Tito Rosenberg & Carlos Probst)




1986 Australia
Cesta: Cooktown - Darwin
Délka: 3200 km
Automobil: Land Rover Defender 90
Teamy: Francie, Itálie, Kanárské ostrovy, Švýcarsko, Nizozemí, Japonsko, Austrálie, USA, Velká Británie, Španělsko, NSR, Brazílie, Malajsie, Belgie
Vítěz: Francie (Jacques Mambre & Michel Courvallet)
Team Spirit Award: Austrálie (Glenn Jones & Ron Begg)




1987 Madagascar
Cesta: Diego Suarez - Fort Dauphin
Délka: 2250 km
Automobil: Land Rover Range Rover I
Teamy: Itálie, USA, Nizozemí, Spanělsko, Malajsie, NSR, Brazílie, Japonsko, Velká Británie, Švýcarsko, Belgie, Kanárské ostrovy, Francie, Turecko
Vítěz: Itálie (Mauro Miele & Vincenzo Tota)
Team Spirit Award: Španělsko (Jaime Puig & Victor Muntan)




1988 Sulawesi
Cesta: Manado - Ujang Padang (Indonésie)
Délka: 2100 km
Automobil: Land Rover Defender 110
Teamy: Turecko, Belgie, Holandsko, Itálie, Kanárské ostrovy, Japonsko, Švýcarsko, Velká Británie, Španělsko, Francie, NSR, Argentina
Vítěz: Turecko (Galip Gurel, Ali Deveci)
Team Spirit Award: Velká Británie (Jim Benson & Marc Day)




1989 The Amazon
Cesta: Alta Floresta - Manaus (Brazílie)
Délka:
Automobil:
Land Rover Defeder 110
Teamy: Velká Británie, Brazílie, Španělsko, Turecko, NSR, Itálie, Holandsko, Francie, Japonsko, Argentina, Kanárské ostrovy, Belgie, Jugoslávie, Švýcarsko
Vítěz:  Velká Británie (Bob Ives & Joe Ives)
Team Spirit Award: Belgie (Frank Dewitte & Peter Denys)




1990 Siberia, USSR
Cesta: Bratsk - Irkutsk
Délka: 1500 km
Automobil: Land Rover Discovery
Teamy: Nizozemí, NSR, Velká Británie, Španělsko, Itálie, Jugoslávie, Rakousko, Francie, Švýcarsko, Řecko, USA, Turecko, Kanárské ostrovy, Belgie, SSSR, Japnsko
Vítěz: Nizozemí (Rob Kamps & Stijn Luyx), 2nd: NSR, 3rd: Velká Británie
Team Spirit Award: Kanárské ostrovy (Carlos Barreto & Fernando Martin)




1991 Tanzania-Burundi
Cesta: Dar es Salaam (Tanzania) - Bujumbura (Burundi)
Délka: 1600 km
Automobil: Land Rover Discovery
Teamy: Turecko, Švýcarsko, Belgie, Řecko, Velká Británie, USA, Itálie, Kanárské ostrovy, Rakousko, Francie, Jugoslávie, Spanělsko, Polsko, Německo, SSSR, Nizozemí, Japonsko
Vítěz: Turecko (Menderes Utku & Bulent Ozler)
Team Spirit Award: Turecko (Menderes Utku & Bulent Ozler)
Special Tasks Award: Rakousko (Joseph Altmann & Peter Widhalm)




1992 Guyana
Cesta: Manaus (Brazílie) - Georgetown (Guyana)
Délka: 1600 km
Automobil: Land Rover Discovery
Teamy: Švýcarsko, USA, Francie, Rakousko, Velká Británie, Řecko, Itálie, Německo, Japonsko, Belgie, SNS, Polsko, Kanárské ostrovy, Španělsko, Turecko, Nzozemí
Vítěz: Švýcarsko (Alwin Arnold & Urs Bruggisser)
Team Spirit Award: USA (Dan Amon & Jim West)
Special Tasks Award: Francie (Eric Cassaigne & Patrick Lafabrie)




1993 Sabah-Malaysia
Cesta: Kota Kinabalu - Kota Kinabalu
Délka: 1500 km
Automobil: Land Rover Discovery
Pořadí:
  1. USA (Tim Hensley & Michael Hussey)
  2. Francie (Paul Gasser & Loup Tournand)
  3. Rakousko (Thomas Beuchel & Anton Gachter)
  4. Švýcarsko (Marcus Graf & Martial Mathieu)
  5. Belgie (Luc de Rijck & Guy Ivens)
  6. Německo (Phillip Naegele & Gerhard Schilling)
  7. Španělsko (Alvaro Bulto & Sergio Valle)
  8. Řecko (Christos Tsagarakis & Argyris Zamanakis)
  9. Holandsko (Paul Terpstra & Joost Wildenberg)
  10. Kanárské ostrovy (Ellis Martin & Francisco Zarate)
  11. Itálie (Giovanni Formica & Matteo Ghiazza)
  12. Turecko (Hakan Dalokay & Yilmaz Koyuncuoglu)
  13. Polsko (Ernest Daniszewski & Pawel Orkisz)
  14. Rusko (Nikolai Shustrov & Yuri Strofilov)
  15. Malajsie (Sabiamad Abdul & Ahad Jensen Loh)
  16. Japonsko (Tomoaki Akabane & Nobutaka Endo)
Team Spirit Award: Kanárské ostrovy(Ellis Martin & Francisco Zarate)
Special Tasks Award: Francie (Paul Gasser & Loup Tournand)




1994 Argentina-Paraguay-Chile
Cesta: Iguazu Falls (Argentina) - Hornitos (Chile)
Délka: 2600 km
Automobil: Land Rover Discovery
Pořadí:
  1. Španělsko (Jorge Corella & Carlos Martinez)
  2. Velká Británie (Mark Cullum & Damien Taft)
  3. Švýcarsko (Bruno Kneubuhler & Stefan Waeber)
  4. Jihoafrická Republika (Etienne van Eeden & Klaus Albert Hass)
  5. Kanárské ostrovy (Enrique Guillermo Perez & Jose Luis Hidalgo Vega)
  6. USA (Mack Barber & Dave Simpson)
  7. Belgie (Bertrand Delaude & Dirk Verhoeven)
  8. Německo (Ingo Paulsen & Ede Weihretter)
  9. Holandsko (Rob Koster & Hans van der Eeden)
  10. Rusko (Alexandre Davidov & Borislav Kazankin)
  11. Maďarsko (Balazs Forizs & Adam Vigassy)
  12. Francie (Carine Duret & Jean-Yves Paillier)
  13. Turecko (Dogan Akcora & Kemal Merkit)
  14. Itálie (Francesco Garbati & Pegna Andrea Tritsrelli)
  15. Skandinávie (Olli Kangas & Christel Persson)
  16. Japonsko (Tadashi Iio & Junichi Wakabayashi)
  17. Polsko (Piotr Konopka & Salwomir Packo)
  18. Řecko (Spyridon Kyriakis & George Theodorakopoulos)
Team Spirit Award: Jihoafrická Republika (Etienne van Eeden & Klaus Hass)
Special Tasks Award: Španělsko (Carlos Martinez & Jorge Corella)




1995 Mundo Maya
Cesta: Lamanai (Belize) - Mexico - Guatemala - El Salvador - Honduras - Xunantunich (Belize)
Délka: 1700 km
Automobil: Land Rover Discovery 
Pořadí:
  1. Česká Republika (Zdeněk Němec & Marek Ročejdl)
  2. Jihoafrická Republika (Paul Leslie-Smith & Marc Pincente)
  3. Francie (Gerard Champoiral & Lionel Lattard)
  4. Rusko (Pavel Bogomolov & Sergei Fenev)
  5. Itálie (Stefano Bianconi & Matteo Pellin)
  6. Španělsko (Lluis Moret & Belen Sanchez)
  7. Řecko (Evangelos Psychas & George Tzavelas)
  8. Polsko (Marek Klar & Wojciech Stawowiak)
  9. Belgie (Serge Bruynkens & Steve Wittevrongel)
  10. Kanárské ostrovy (Tomas Lorenzo & Miguel Woolmington)
  11. USA (Daphne Greene & Jim Swett)
  12. Velká Británie (Rob Connor & Michael Oxley)
  13. Německo (Jurgen Hellgeth & Christoph Wieland)
  14. Izrael (Haim Hadar & Yariv Yaari)
  15. Maďarsko (Peter Bakos & Jozsef Nagy B.)
  16. Japonsko (Katsumi Murayama & Atsushi Sato)
  17. Holandsko (Erik-Jan de Rooij & John Warmerdam)
  18. Švýcarsko (Manuela Catalini & Christian Gremaud)
  19. Turecko (Fatih Koseoglu & Orhun Ege Koyagasi)
  20. Skandinávie (Jorn Hauge & Niels Kokborg)
Team Spirit Award: Rusko (Pavel Bogomolov & Sergei Fenev); (Češi 4.)
Special Tasks Award: Česká Republika (Zdeněk Němec & Marek Ročejdl)




1996 Kalimantan  
Cesta:
Balikpapan - Pontianak
Délka: 1850 km
Automobil: Land Rover Discovery
Pořadí:
 
1. Řecko (Miltos Farmakis & Nikos Sotirchos)
  2. USA (Ken Cameron & Fred Hoess)
  3. Francie (Denis Rosand & Yves Truelle)
  4. Turecko (Selim Kemahli & Ali Nasuh Mahruki)
  5. Jihoafrická Republika (Samuel de Beer & Pieter du Plessis)
  6. Polsko (Jarek Kazberuk & Michal Kielbasinski)
  7. Španělsko (Antonio Canete & Ricardo Quiros)
  8. Rusko (Dimitrij Surin & Alexej Svirkov)
  9. Itálie (Christian Bertolani & Giampaolo Giusti)
  10. Japonsko (Tomotaka Miyata & Minoru Omae)
  11. Česká Republika (Jakub Havel & Zdeněk Tomášek)
  12. Maroko (Samir Berrada & Yorel Levy)
  13. Finsko/Švédsko (Veli-Pekka Ihamäki & Pontus Hellgren)
  14. Dánsko/Norsko (Henrik Jorgensen & Bjorn Jacques)
  15. Belgie (Deidre Morael & Wim de Vocht)
  16. Švýcarsko (Andrea Burkhardt & Olivier Soltermann)
  17. Německo (Christine Höfer & Eberhard Stettner) 
  18. Nizozemí (Alex van Delft & Carolien Stelma)
  19. Kanárské Ostrovy (Belen de la Fuente & Adolfo Suanzes)
  20. Velká Británie (John Leach & William Tapley)
Team Spirit Award: Jihoafrická Republika (Samuel de Beer & Pieter du Plessis); (Češi 16.)
Special Tasks Award: Rusko (Dimitrij Surin & Alexej Svirkov); (Češi 5.)
Land Rover Award: Řecko (Miltos Farmakis & Nikos Sotirchos); (Češi 3.)




1997 Mongolia
Cesta: Ulánbátar - Kharakorum
Délka: 3000 km 
Automobil: Land Rover Discovery
Pořadí:  
  1. Rakousko (Stefan Auer & Albnecht Thausing)
  2. Francie
  3. Česká Republika (Petr Stejskal & David Chaloupský)
  4. Itálie 
  5. USA  
  6. Kanárské Ostrovy 
  7. Rusko 
  8. Švédsko 
  9. Portugalsko 
  10. Německo 
  11. Řecko 
  12. Švýcarsko 
  13. Jihoafrická Republika 
  14. Španělsko 
  15. Velká Británie 
  16. Rumunsko 
  17. Turecko 
  18. Nizozemí 
  19. Maroko 
  20. Japonsko
Team Spirit Award:
Švédsko
Land Rover Award: Rumunsko




1998 Tierra del Fuego
Cesta: Santiago (Chile) - Ushuaia (Argentina)
Délka: cca 3000 km
Automobil: Land Rover Freelander (+ Land Rover Defender 110)
Pořadí:  
  1. Francie
  2. Jihoafrická Republika
  3. Velká Británie
  4. Kanárské Ostrovy
  5. Portugalsko
  6. Španělsko
  7. Německo
  8. Rumunsko
  9. Rusko
  10. Švýcarsko
  11. USA
  12. Řecko
  13. Argentina
  14. Itálie
  15. Rakousko
  16. Turecko
  17. Dánsko/Norsko
  18. Holandsko
  19. Japonsko
  20. Finsko/Švédsko
Team Spirit Award: Jihoafrická Republika
Land Rover Award: Španělsko




1999 (přestávka...)




2000 Fidji - Samoa
- závěrečný ročník s motorovými čluny Honda v Jižním Pacifiku